ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ АРХІТЕКТУРНОЇ КАФЕДРИ В ХНУМГ імені О.М. БЕКЕТОВА

    

В Харківському національному університеті міського господарства імені О.М. Бекетова підготовка фахівців зі спеціальності «Архітектура та містобудування» має славетну та тривалу історію, започатковану ще з 1930-х років, та значну вагу для нашого університету. Підтвердженням цього факту є святкування університетом на офіційному рівні 85-років архітектурної освіти 15 листопада 2018 року у музейному комплексі ХНУМГ імені О.М. Бекетова. Перша архітектурна кафедра була заснована у 1934 році, коли в Харківському інституті інженерів комунального будівництва були створені два нових факультети – паркобудівний та містобудівний (з 1935 року – архітектурний). За десятиліття свого існування архітектурна спеціальність дала путівку в життя великій кількості фахівців в галузі архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва. Серед найбільш відомих випускників – фахівець з зодчества Київської Русі, доктор архітектури Г. І. Логвин, доктор архітектури Н. С. Коломієць, який багато років очолював Київський інститут теорії і історії архітектури, народний архітектор СРСР Н.С. Алфьоров, відомі українські архітектори А.Г. Крикін, A.C. Маяк, З.Д. Юдкевич, A.C. Проскурнин та інші.

З перших днів започаткування архітектурної освіти зібрався колектив архітекторів професіоналів, імена яких представляли гордість вітчизняної архітектури та містобудування. Це видатний зодчий, академік архітектури, професор О. М. Бекетов, славетне ім’я якого має університет у своїй назві сьогодні, член-кореспондент Академії архітектури УРСР В.І. Пушкарьов, один з основоположників Українського модерну К. М. Жуков, знавець класичної архітектури професор Ф. А. Черноморченко, один з найяскравіших представників архітектури конструктивізму професор Я. А. Штейнберг, архітектор-практик A. B. Лінецький, видатний майстер модерну професор A. M. Гінзбург.   

Містобудівному мистецтву в університеті вчили найбільші урбаністи України – автор генерального плану міста Харків професор, почесний член Королівського інституту британських архітекторів А. Л. Ейнгорн, автор генерального плану міста Київ П. Хаустов. У короткий термін була створена матеріальна база для навчання архітекторів – зала малювання і живопису, скульптурна майстерня, кабінети дендрології, квітництва.

Все це дозволило академіку архітектури О. М. Бекетову в 1939 році написати: «Інститут Комунального Будівництва є Всеукраїнським центром Архітектурно-художнього і Будівельно-технічної освіти молоді».

У важкі післявоєнні роки архітектурна підготовка відродилася не відразу. Але архітектурна освіта продовжувала існувати: готувались фахівці міського господарства, будівництва, економіки. У післявоєнні роки на архітектурній кафедрі працювали доктор архітектури, професор І.А. Ігнаткін, головний архітектор м. Харкова в ті роки A.M. Касьянов, професор, ректор інституту A.B. Михайлик, видатні архітектори практики В.М. Горіхів, З.Д. Юдкевич, Г.Г. Вегман, А.Г. Крикін.

З 1973 року в університеті відновилася підготовка архітекторів. У ці роки провідними викладачами в архітектурній галузі стали професори В.Д. Белогуб, O.K. Терзян, Е.А. Святченко, доценти Г.І. Васильєв, П.Є. Шпара, A.C. Маяк.

У 1980 році архітектурна освіта була представлена вже двома кафедрами – кафедрою архітектурного проєктування і малюнка та кафедрою архітектури (в подальшому – кафедра містобудування).

З 1980 року випускники архітектурних кафедр є постійними учасниками республіканських, всесоюзних, а з 1998 року і міжнародних огляд-конкурсів дипломних проєктів. Про високий професійний рівень вихованців кафедр і їх керівників говорять отримані на цих огляд-конкурсах десятки дипломів першого і другого ступенів, дипломи з відзнакою. Тільки за два останніх десятиліття було підготовлено понад 1000 дипломованих архітекторів.

Сьогодні відповідно до ліцензії Міністерства освіти і науки України спеціальність «Архітектура та містобудування» готує бакалаврів та магістрів за освітньо-професійною програмою «Архітектура та містобудування» на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти із ліцензійним обсягом 250 та відповідно 200 осіб, а також за освітньо-професійною (ліцензійний обсяг 25 осіб) та освітньо-науковою (ліцензійний обсяг 100 осіб) програмами «Архітектура будівель і споруд» на другому (магістерському) рівні, а також здійснюється підготовка кадрів вищої кваліфікації «доктор філософії» за третім рівнем вищої освіти.

У 2025 році згідно постанови Кабінету Міністрів України №188 Про внесення зміни до переліку галузей знань і спеціальностей, шифр спеціальності 191 – «Архітектура та містобудування» було змінено на G17 – «Архітектура та містобудування».

Наразі навчальний процес за спеціальністю G17 – «Архітектура та містобудування» в університеті забезпечують 5 кафедр: «основ архітектурного проєктування», «архітектури будівель і споруд», «урбаністики та містобудування», «реконструкції, реставрації архітектурних об’єктів», «інноваційних технологій у дизайні архітектурного середовища».

Кафедра основ архітектурного проєктування здійснює реалізацію освітньо-професійної програми «Архітектура та містобудування» на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти. Гарантом освітньої програми на другому (магістерському) рівні є в.о. зав. каф. доц. Вотінов М.А.

Кафедра архітектури будівель і споруд провадить навчальний процес на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти за освітньо-професійною програмою «Архітектура та містобудування», гарантом якої є ст. викл. кафедри Руденко А.О. та за освітньо-науковою програмою «Архітектура будівель споруд» на другому (магістерському) рівні вищої освіти, гарантом якої є в.о. зав. каф. доц. Смірнова О.В.

Кафедри «урбаністики та містобудування», «реконструкції, реставрації архітектурних об’єктів», «інноваційних технологій у дизайні архітектурного середовища» забезпечують реалізацію освітньо-професійної програми «Архітектура та містобудування» як на першому (бакалаврському), так і на другому (магістерському) рівнях вищої освіти та передбачають вивчення  професійних блоків за спрямуваннями містобудування, реставрація пам’яток архітектури, дизайн архітектурного середовища.           

Вже понад два десятиліття на архітектурній спеціальності навчаються іноземні студенти, а сам процес навчання здійснюється як українською, так і англійською мовами. За цей час фахівцями в галузі архітектури стали представники різних країн – Африки (Єгипет, Марокко, Туніс, Нігерія, Кенія, Алжир, Намібія, Танзанія та ін.), Близького Сходу та Азії (Ліван, Сирія, Йорданія, Палестина, Ізраїль, Китайська Народна Республіка, Бангладеш, В’єтнам, Непал та ін.), Латинської Америки (Венесуела, Колумбія, Чилі, Болівія, Коста-Ріка та ін.).

На сьогодні архітектурна спеціальність у ХНУМГ імені О.М. Бекетова представлена потужним колективом, що налічує 9 професорів, докторів архітектури, 31 доцентів, кандидатів архітектури, 16 викладачів з яких мають сертифікати про володіння англійською мовою рівня В2. Більшість викладачів проходили стажування за кордоном у Німеччині, Італії, Польщі, Болгарії, Естонії та інших країн Європейського союзу.

Колективи кафедр, що забезпечують підготовку архітекторів у ХНУМГ імені О.М. Бекетова, докладають всіх зусиль для вдосконалення професійної підготовки здобувачів вищої освіти, здатних успішно вирішувати зростаючі завдання третього тисячоліття.

 
003a
004a
 
003
004
 

Кафедра у соцмережах:

socsetifacebookinstagram logo vector icon white background 1304128 4555YouTube social white square 2017.svg

osnovnyj maket

   Доєднуйся до нас у Телеграм!

Telegram logo logo oap2

 

   

      Меморандум про співпрацю
          між ХНУМГ імені О.М.
         Бекетова та Українською
          Академією Архітектури

             Корисні посилання:

головний сайт універу

головний сайт факультету

Графік_навчального_процесу.png

Снимок_экрана_2023-12-10_124946.png

Академічна_доброчесність.png

Анкета.jpg

 

     Інші архітектурні кафедри:

 

 

            Розклад дзвінків:

        1 пара: 08.30 – 10.05

        2 пара: 10.15 – 11.50

        3 пара: 12.35 – 14.10

        4 пара: 14.20 – 15.55

        5 пара: 16.05 – 17.40

        6 пара  17.45  19.20

      

      Для використання у навчанні:

Снимок_экрана_2023-12-02_124509.png

Снимок_экрана_2023-12-02_125524.png

Використання VR у архітектурному проєктуванні:

 Снимок_экрана_2023-12-02_133128.png

 

 Використання Revit у архітектурному проєктуванні:

Снимок_экрана_2023-12-09_213645.png

На сайті 10 гостей та 0 користувачів

Breadcrumbs